Jaarlijkse dagexcursie
De ADW dagexcursie voert op zaterdag 30 mei naar Nijkerk en polder Arkemheen, waar we het stoomgemaal bezoeken. We verzamelen ons om 8.15 uur op de parkeerplaats van Het Noorden van Aalten, Lichtenvoordsestraatweg 44, Aalten. Om 8.30 uur vertrekken we naar Nijkerk.
Programma:
* 10.00 uur, aankomst in Nijkerk, ontvangst in Grand Café Lust, koffie met ‘Torenaartje’, een Nijkerkse lekkernij.
* 10.30 uur, Stadswandeling onder leiding van een gids tot 12.00 uur.
* 12.00 uur, lunch bij Grand Café Lust, Twaalf Uurtje (vega ook mogelijk), bestaand uit een sandwich ham/kaas, broodje kroket, een heerlijk soepje van de chef en één drankje. (eventuele meerdere consumpties voor eigen rekening)
* 13.30 uur tot 16.00 uur, keuzemogelijkheid
– Rondleiding in de St. Catharinakerk (grote kerk)
– Torenbeklimming
– Bezoek museum Nijkerk
Vormen van groepen
De groepen worden verdeeld over vier à vijf deelnemers. De gids neemt de groepen mee voor een rondleiding in de toren en/of rondleiding in de Grote Kerk en een bezoek aan museum Nijkerk.
* 16.00 uur, uiterlijk op dit tijdstip is iedereen weer bij de bus voor vertrek naar polder Arkemheen.
* 16.15 uur, bezoek aan polder Arkemheen met bezichtiging van het stoomgemaal Hertog Reijnout.
* 18.00 uur, terugreis naar Aalten.
* 19.30 uur, aankomst bij Het Noorden van Aalten.
Buffet Het Noorden van Aalten
Het is mogelijk om aan te schuiven bij een Bourgondisch Buffet met Proeverij, een luxe buffet! Het buffet is voor eigen rekening. Met Het Noorden van Aalten is een speciale prijs afgesproken van € 34,50 euro. Het eerste drankje wordt u aangeboden door ADW, overige drankjes zijn voor eigen rekening. Menu volgt!
Kosten
De kosten voor deze excursie zijn € 75,50 euro per persoon. Eigenaren van een museumjaarkaart ontvangen een korting van € 8,50 euro. Opgeven kan tot uiterlijk 10 mei.
Opgeven
Aanmelden voor deze zeer interessante excursie kan tot uiterlijk 10 mei. Het liefst via e-mail: willemdoodeheefver@gmail.com Bellen kan ook: 0543-477544. Graag doorgeven of u wilt deelnemen aan het buffet. Aanrader!
Bevestiging en betaling
Na bevestiging van de opgave kunt u het verschuldigde bedrag, € 75,50 (voor museumkaarthouders € 67,- euro) overmaken naar rekeningnummer NL95RABO0313965714 t.n.v. ADW. Als de betaling is voldaan is de opgave definitief bevestigd. Graag uw naam bij de overschrijving vermelden!
Vragen
Heeft u nog vragen over de komende excursie, neem gerust contact op met Willem Doodeheefver.
Willem Doodeheefver,
Legtersdijk 2,
7121 KC Aalten,
E willemdoodeheefver@gmail.com
T 0543-477544
Informatie over de excursie
Nijkerk
De stad Nijkerk staat in 1313 al genoemd in de eigendomsakte van Herbentes, Heer van Putten; ‘Paladis apud Nijenkercke’, wat betekent ‘Moeras bij Nijkerk’. De plaatsnaam Nijkerk wordt in 1353 voor het eerst vermeld in de archieven van het Vaticaan, specifiek in een pauselijke bul. Deze vermelding, vaak geschreven als ‘Nykerc’, duidt op een vroege erkenning van de nederzetting, die haar naam dankt aan een ‘nieuwe kerk’.
Als grensplaats tussen het hertogdom Gelre en het Sticht Utrecht had Nijkerk een belangrijke functie. In 1412 werd de stad vrijwel totaal verwoest tijdens de Arkelse oorlogen. Om herhaling te voorkomen verleende hertog Reinout IV van Gelre Nijkerk in 1413 stadsrechten en vrijstelling van tolgeld. Omdat Nijkerk niet beschikte over financiële middelen voor het bouwen van gedegen vestingwerken werd gekozen voor het opwerpen van aarden wallen, omgrachting en houten poorten.
Door de komst van Sefardische Joden (in de gouden eeuw) die de tabaksteelt meebrachten ontstond er een florerende handel in vee en hout die Nijkerk voorspoed bracht.
Verder is Nijkerk bekend door de Nijkerkse beroeringen, ofwel Nijkerkse beroerte, de Opwekking van Nijkerk of de Nijkerkse beweging. Het was een zogenaamde opwekking binnen het christendom die van 1749 tot 1752 plaatsvond in Nijkerk. Uiteindelijk zijn deze geloofsuitingen door Willem IV verboden.
St. Catharinakerk
De St. Catharinakerk, vermoedelijk eerste vermelding in 1222 van de plaats/kerk – Nije Kerck, is in 1421 afgebrand en in 1461 herbouwd. De kerk is vernoemd naar de patroonheilige Catharina van Alexandrië.
Polder Arkemheen
De naam is een samenvoeging van Ark (verwijzend naar een vroegere nederzetting die werd verzwolgen door de Zuiderzee) en Meen (staat voor ‘meent’, oftewel vroeger gemeenschappelijk grasland). Wellicht één van de oudste polders van Nederland. Op 8 maart 1356 verleende hertog Reinoud III van Gelre (ook bekend als Reinoud ‘de Dikke’) een belangrijke oorkonde met betrekking tot bedijkingen.
Stoomgemaal Hertog Reijnout
De polder kon tot 1863 op een natuurlijke manier afwateren op de toenmalige Zuiderzee. In 1863 werd voor de afwatering een windmolen, de ‘Hertog Reijnout’ gebouwd. Het stoomgemaal is in 1883 gebouwd om een gebied van circa 3000 ha te bemalen. De stoommachine is in 1882 gebouwd en in 1908 kwam er een nieuwe ketel, gebouwd door Stork. Het stoomgemaal heeft dienst gedaan tot 1983 toen een elektrisch gemaal de taak overnam. Stoomgemaal Arkemheen is een schepradgemaal.
Nijkerk met in het midden de St Catharinakerk. Foto: Wikipedia

Het interieur van de st Catharinakerk, Nijkerk. Foto: Wikipedia
Stoomgemaal Hertog Reijnout. Foto: Wikipedia

Stoomgemaal Hertog Reijnout, de schepraderen. Foto: Wikipedia



